MR - Magnetická rezonance

Přístrojové vybavení: SIGNA 1,5T MR/i Echospeed od firmy GE

 

Krátká objednací doba

MR - Magnetická rezonance

 

Vyšetření magnetickou rezonancí  (MR) je moderní zobrazovací radiodiagnostická metoda, využívající změn magnetického pole v těle vyšetřovaného. Pomocí této metody se dá velmi podrobně zobrazit struktura tkání  lidského těla a to zejména při neurologických onemocněních, nemocích pohybového aparátu, cév, břicha, pánve.   Její škodlivé biologické účinky nebyly dosud prokázány. Přesto je v těhotenství (hlavně v jeho prvních 3 měsících) pokládána za rizikovou v zájmu ochrany vývoje plodu.

Magnetickou rezonancí nesmí být vyšetřen pacient s kardiostimulátorem, defibrilátorem, kochleárním, či jinými elektronickými implantáty, pacient s ponechanými elektrodami po odstranění kardiostimulátoru či defibrilátoru, pacient s aneurysmatickými  cévními  svorkami (klipy), s kovovými magnetickými cizími tělesy a to v hlavě, očnici, atd. !!

Jak celý proces probíha?

Příprava a průběh vyšetření

Průběh vyšetření

  • Příprava probíhá pouze u vyšetření žlučníku a žlučových cest, kde je potřeba přijít nalačno. Při vyšetření prostaty je dobré mít naplněn alespoň z poloviny močový měchýř.
  • Po příchodu na recepci předáte recepční žádanku a obdržíte k vyplnění  Informovaný souhlas s vyšetřením MR. Formulář si také můžete stáhnout v pdf formátu  v SOUBORECH KE STAŽENÍ a přinést už vyplněný sebou, tím si zkrátíte čas strávený u nás ).
  • Před samotným vyšetřením se v kabince převléknete do připraveného sterilního pláště, odložíte veškeré kovové předměty (hodinky, mince, šperky, vlásenky, naslouchadla, podprsenky s kovovými háčky či kosticemi, brýle, vyjímatelné zubní protézy, fixační dlahy, protézy, atd,), kovové předměty mohou způsobit úraz a poškodit elektronické zařízení MR přístroje. Personálu MR také nahlašte větší plochu tetování na těle.
  • Během výkonu ležíte na vyšetřovacím stole MR přístroje ve válcovitém prostoru (tunelu) hlavou či nohama dovnitř podle typu vyšetření. Vyšetření je nebolestivé a provádí se v několika sériích v čase od 15-ti do 60-ti minut. Je provázeno velkým nepříjemným hlukem, který potlačujeme nasazením sluchátek sloužících také k dorozumívání Vás s radiologickým asistentem při probíhajícím vyšetření. Velmi důležité je ležet v absolutním klidu po celou dobu vyšetření, jakýkoli pohyb vede ke znehodnocení obrazů a tím i celého vyšetření. V odůvodněných situacích je nutné  podání kontrastní látky do žíly, o její aplikaci rozhoduje lékař radiolog, alergická reakce na MR kontrastní  látku je velmi vzácná, kojící matky po vyšetření s kontrastní  látkou přeruší kojení na 24 hodin.
  • U pacientů s kloubními náhradami (kyčle, kolena…) lze vyšetření provést po 6-8 týdnech od operace.
  • Všeobecnou překážkou při MR vyšetření  je neklid pacienta pro bolest či klaustrofobii (strach z uzavřených prostor). Jestliže se Vás to týká, požádejte svého ošetřujícího lékaře o premedikaci analgetiky či sedativy. V tomto případě musíte mít sebou doprovod a nesmíte řídit motorová vozidla.

Objednání

Na MR vyšetření je nutné se objednat:

  • telefonicky na tel.č.:  494 515 649
  • osobně na pracovišti MR na POLIKLINICE - JIRÁSKOVA 1389,  Rychnov nad Kněžnou, (v suterénu budovy)
  • emailem: mr@rdgcentrum.eu

Statimová vyšetření po domluvě s lékařem

Ordinační doba:

Po      7:00 – 14:00 hod

Út       7.00 - 14.00 hod.

St       7.00 - 14.00 hod.

Čt      7.00 - 14.00 hod.

Pá      7.00 - 14.00 hod.